БАТУРИН. ЯК АСТУДІЯ ДО ГЕТЬМАНІВ ХОДИЛА...
- Створено: П'ятниця, 29 липня 2016, 14:54
Кобеняк, пастуша сумка, сопілка – це ті предмети, які завжди возив із собою Гетьман Кирило Розумовський. Пояснював це так: щоб не забувати, звідки родом і завжди пам’ятати про своє походження.
Тепер його кобеняк лежить в одній із музейних кімнат палацу Кирила Розумовського, який входить до Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». Як і багато чого іншого, що належало славетному Гетьманові, який перебудовував Гетьманщину на європейський лад. Наприклад, книжкова шафа, де він зберігав книги зі своєї однієї з найбільших у Європі приватних бібліотек.
Представлені тут також історичні свідчення роботи та життя інших Гетьманів. Наприклад, копія булави Гетьмана Івана Мазепи, свідоцтво про народження Гетьмана Пилипа Орлика, копія козацької Конституції, відомої в нашій історії як Конституція Пилипа Орлика, та багато чого іншого.
Про трагічну історію славетної Гетьманської столиці нагадує Батуринська фортеця, а саме - про каральні дії 2 листопада 1708 року московських військ із захоплення та знищення столиці гетьмана Мазепи Батурина та його мешканців. Саме тоді було вирізано всіх мешканців міста, незалежно від віку і статі. За різними оцінками, загинуло від 11 до 15 тисяч батуринців.
В історію України ці події увійшли під назвою «Різанина в Батурині». Місто жорстоко пограбували, в тому числі й православні храми, а потім, за наказом Меншикова, спалили дощенту.
В оновленому сучасному Батурині вражає пам'ятник «Гетьмани. Молитва за Україну» … В бронзі застигли Дем'ян Многогрішний, Іван Самойлович, Іван Мазепа, Пилип Орлик та Кирило Розумовський. Їхні долі пов'язані з Батурином. Молититься з ними, власне, і вся Україна, яка продовжує виборювати незалежність в наші дні. Здається, навіть повітря в Батурині насичене славною та подекуди трагічною історією нашого народу, з якої нащадкам залишилось навчитись робити висновки…