Олена Бондарева: «Українська гуманітаристика інтенсивно розвивається»
- Створено: Четвер, 04 червня 2015, 18:54
Українська гуманітаристика інтенсивно розвивається, і це відбувається паралельно з європейськими студіями. На цьому наголосила директор Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка Олена Бондарева 4 червня 2015 року під час презентації українсько-польського видання «Українська гуманітаристика в слов’янській паралелі», над яким працювали викладачі кафедри української літератури, компаративістики і соціальних комунікацій та їх польські колеги.
«Сьогодні починається епоха переосмислення місця України в світі. Упродовж останніх 15 років українська гуманітаристика інтенсивно розвивається, і це відбувається паралельно з європейськими гуманітарними студіями. На відміну від 60-70-х років коли наші вчені працювали в умовах закритості від західного світу, то сьогоднішні гуманітарії вільно подорожують світом, знають мови першоджерел», - зазначила вона.
На думку Олени Бонаревої, основними тенденціями української гуманітаристики є: «вписаність у світ, відхід від хуторянства, а також те, що вона перестала боятися самої себе і стала дуже чуйною до гуманітарних катастроф, до гуманітарного прогнозування». Також серед тенденцій сучасної української гуманітаристики, у світлі останніх політичних подій, загострена проблема глобального світу та прикордонної буферної зони, якою стала і Україна, додала Олена Бондарева.
Зі свого боку, співавтор видання професор професор кафедри української літератури, компаративістики та соціальних комунікацій Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка Марія Брацка наголосила, що в українській гуманітаристиці зростає тенденція застосування новітніх методологій, які дуже популярні в Європі. «Нарешті до України дійшов принцип інтердисциплінарності. Відбувається переплетіння різних наук і дисциплін. Це поєднання літературознавства не лише з історією, а й з психологією та соціологією – і це дуже перспективно», - додала вона.
В той же час, співавтор видання професор кафедри української літератури, компаративістики та соціальних комунікацій Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка Артура Брацкі зупинився на досягненнях в сфері літературознавства. «Сьогодні у галузі літературознавства Україна показує своє обличчя. Це має відбиття в текстах, способах підходу до справи. Українська школа досліджень відроджується як у галузі філології, так і в галузі літературознавства», - сказав він.
Спільна робота українських та польських науковців засвідчила, що співпраця є плідною та презентувала Україну, як частину спільного слов’янського світу .
«Українська гуманітаристика і слов’янській паралелі» - це перший том в серії книжок з проблем сучасної гуманітаристики. Планується, що наступні збірники видаватимуть двічі на рік.