Ви тут: Головна Про нас Події УВІКОВІЧЕННЯ ПАМ'ЯТІ МИТРОПОЛИТА ВАСИЛЯ ЛИПКІВСЬКОГО НА ЧАСІ!

УВІКОВІЧЕННЯ ПАМ'ЯТІ МИТРОПОЛИТА ВАСИЛЯ ЛИПКІВСЬКОГО НА ЧАСІ!

Чому саме зараз важливо підіймати питання створення меморіальних дошок, проведення заходів для ознайомлення українців з такими видатними постатями як митрополит Василь Липківський? Саме тому, що він був проукраїнським реформатором церкви. Завжди стояв на боці українськості, за що і терпів цькування, звільнення з посади, відсторонення від церкви, і врешті розстріл. Липківський вважав українську мову – не меншовартісною, а достойною богослужінь, сакральною. На його думку церква повинна була бути автокефальною, вільною від гніту радянщини. 

Київський університет імені Бориса Грінченка присвятив діяльності митрополита Василя Липківського в царині української церкви круглий стіл «Служіння митрополита Василя Липківського: історичний вимір та значення для сучасної України», який відбувся 6 жовтня.

D:USERSadmDownloadsлипківськийDSC04766.jpg

 

Модератор заходу, перший проректор Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат педагогічних наук, доцент Лілія Гриневич розповіла про трагічну долю митрополита Василя Липківського. Наголосила, що важливим є відновлення, збереження, увіковічнення пам’яті митрополита Липківського та інших видатних діячів української культури, які були навмисне витісненні з нашого історичного простору радянською владою.

D:USERSadmDownloadsлипківськийDSC05661.jpg

 

Проректор, голова комісії з реорганізації Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Турунцев пояснив, чому для нашого Університету постать Василя Липківського є надзвичайно важливою. Адже ця видатна особистість має прямий стосунок до історії заснування Університету. У приміщенні ректорату в музеї Бориса Грінченка є невелика експозиція присвячена митрополиту Липківському.

D:USERSadmDownloadsлипківськийDSC04784.jpg

 

У відеозверненні ректор Київської православної богословської академії, доктор богословських наук, професор, протоієрей Олександр Трофимлюк розповів про історію Храму, важливість становлення системи недільних шкіл, оскільки опіка дітей та молоді – важливе завдання Храму.

D:USERSadmDownloadsлипківськийphoto_5267009663596088981_y.jpg

 

Онук митрополита, провідний науковий співробітник Інституту електродинаміки Національної академії наук України, доктор технічних наук, професор Костянтин Липківський подякував за організацію такого важливого для історичної пам’яті заходу. Він сказав: «Тішить те, що і сьогодні працює оця історична тяглість». 

D:USERSadmDownloadsлипківськийDSC04828.jpg

 

Начальник відділу співпраці з релігійними спільнотами державної служби України з етнополітики та свободи совісті В’ячеслав Горшков окреслив головні ідеї митрополита Василя Липківського: «Те, як він розумів роль церкви в суспільстві,  надзвичайно важливо для розбудови демократичної держави: повернення церковного життя на євангельські принципи, які позбавлені радянської «закваски»; церква – спільнота, яка є рушійною силою в розбудові нації».

Вчений секретар Київської православної богословської академії, кандидат наук із богослов’я, доцент протоієрей Сергій Колот наголосив, що церква освіта і наука України покликані тримати духовний фронт. Тож відродження пам’яті про видатних духовних діячів України, про яких навмисне довгі роки стирала згадки радянська влада, є одним із першочергових завдань України в сучасних реаліях.

Провідний науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського НАН України, доктор історичних наук Ірина Преловська розповіла про епістолярну спадщину митрополита Василя Липківського. У ході дослідження виявилося, що мало би бути листів на декілька томів епістолярної спадщини, але збереглося тільки на один неповний том. А всю епістолярну спадщину Василя Липківського не можуть знайти й досі.

Директор Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво», науковець, енциклопедист, доктор історичних наук, професор Алла Киридон говорила про митрополита Василя Липківського, як про подвижника українського церковно-релігійного життя і духовного відродження. Наголосила, що завжди існують коди і маркери доби: реальна постать або реальні події. Є дискусивний модус: те, як ми подаємо ці події. Кожна епоха має свої лекала. Радянська епоха не говорила про Липківського. Ким він був для 20-тих років? Відступником від російської церкви. У 1921 році з’явилася українська ідентичність. Церква почала пошук оновлення. Саме ідеї Василя Липківського впливали на українізацію церкви: українська мова в богослужіннях, автокефалія.

Завідувач відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Григорія Сковороди НАН України, доктор філософських наук, професор Олександр Саган окреслив ідеї митрополита Василя Липківського у розрізі сучасного православ’я в Україні. Він сказав, що московити намагалися знищити ментальний зв’язок українців. Саме Василь Липківський один із перших говорив про необхідність реформування зросійщеної мови в українських церквах. Ідея про автокефалію церкви була революційною на той час. Липківський прагнув звільнити церкву від функції органу державної влади. Він працював над інформаційним забезпеченням населення, виступав за протидію свавілля ієрархії.

Заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська», доктор історичних наук В’ячеслав Корнієнко наголосив на необхідності верифікації документів, що збереглися. Розказав про практику встановлення меморіальних дошок. На його думку мало лише встановлювати меморіальні дошки. Щоби зберегти пам’ять про митрополита Василя Липківського потрібно проводити заходи, які покажуть і розкажуть про цю постать.

Речник Генерального штабу Збройних сил України, офіцер, кандидат політичних наук Андрій Ковальов висвітлив проблему меморіалізації життя і служіння митрополита Василя Липківського в системі збереження пам’яті про український православний церковно-визвольний рух. Він підкреслив, що Василь Липківський свідомо пішов на мучеництво, хоча мав можливість виїхати з радянського союзу. «Герої – це люди з відсутнім рефлексом самозбереження. Липківський був саме таким», – сказав Андрій Ковальов. Також наголосив, що в меморіалізацію пам’яті цієї постаті потрібно інвестувати, адже якщо простір не наповнений українським змістом, то цей простір не належить нам. Розповів, що планується встановлення кам’яного пам’ятника на місці, де стояв будинок Василя Липківського.

Начальник відділу використання інформації документів та комунікацій Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки, кандидат історичних наук Ірина Журжа продемонструвала документи, що стосуються постаті Василя Липківського. Серед документів фонду є лист до редакції газети «Комуніст», в якому вимагали спростувати неправдиві відомості про УПЦ. У протоколі допиту Василя Липківського немає анкети заарештованого, її так і не знайшли.

Проректор з науково-методичної, соціально-гуманітарної роботи та лідерства Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат історичних наук, доцент Костянтин Бацак окреслив дотичність митрополита Василя Липківського до Університету Грінченка. Розповів, що в межах проєкту «Університет Грінченка на історичній мапі Києва» є маршрут присвячений Василю Липківському. В перспективі планується поповнення музейної колекції Університету експонатами Липківського і подальші дослідження цієї непересічної для українців постаті.

Після виступів відбулася презентація книги «Обірвані спогади», упорядником якої є онук митрополита Костянтин Липківський.

Декан Факультету суспільно-гуманітарних наук Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор філософських наук, професор Олена Александрова завершила круглий стіл дуже влучними словами: «Постать митрополита Василя Липківського – це не море, а океан для дослідження.

D:USERSadmDownloadsлипківськийDSC04754.jpg

 

 

Помітили помилку в тексті? Виділіть це слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Ви тут: Головна Про нас Події УВІКОВІЧЕННЯ ПАМ'ЯТІ МИТРОПОЛИТА ВАСИЛЯ ЛИПКІВСЬКОГО НА ЧАСІ!